
Solceller til bedrifter, uten investering og risiko
Bedrifter kan nå abonnere på solceller uten å betale for selve anlegget. Veien til grønn omstilling blir kortere med «Solar as a Service».
– Dette er solenergi gjort enkelt. Bedriftene får solceller på taket og grønn strøm til en gunstig pris, uten å betale en krone for selve anlegget. Vi tar oss av alt det praktiske, sier Kent Olav Kvamme, kommersiell direktør i Fjordkraft Bedrift.
En undersøkelse viser at 90 prosent av norske virksomheter ønsker grønnere næringsbygg. Men bare 30 prosent har løsninger som gjør dem mer bærekraftige.
– Det er derfor du skal satse på dette nå. Med «Solar as a Service» er dette en god mulighet til å gjennomføre miljøtiltak – samtidig som du sparer bedriften for utgifter, sier Kvamme.
Slipper investering og ansvar
Med «Solar as a Service» som tjeneste eier SunPool solcelleanlegget, mens bedriften kun betaler for strømmen det produserer.
Prisen er fast gjennom hele avtaleperioden. Solcellespesialisten står for installasjonen av anleggene, og sikrer at kunden får en sømløs opplevelse fra planlegging til ferdig montert system.

– Kundene slipper både investeringen og alt ansvar for drift og vedlikehold. De får en grønn profil og forutsigbare strømkostnader uten å løfte en finger, sier Erlend Korseth, daglig leder i SunPool.
Sparer kostnader
For å sikre høy oppetid og lave driftskostnader, tar SunPool i bruk kunstig intelligens og droneinspeksjon av anleggene.
– Droner med termisk kamera avdekker feil og svakheter som er usynlige for øyet. KI analyserer dataene og identifiserer problemer før de påvirker produksjonen. Slik kan vi forutse vedlikeholdsbehov og minimere nedetid, forklarer Korseth.
Strøm til under 50 øre/kWh
Fjordkraft lover i noen tilfeller en strømpris på under 50 øre per kilowattime fra solcellene. Det er langt under normale markedspriser.
– Vi har en fleksibel modell som tilpasses hver kundes forbruk og takflate. I optimale tilfeller kan vi levere solstrøm til under 50 øre/kWh, godt under vanlige fastprisavtaler. Slik blir solenergi konkurransedyktig for langt flere, sier Kvamme.
Modellen bygger på «Power Purchase Agreement», der bedriften kun betaler for strømmen anlegget produserer. Strømmen fra solcelleanlegget brukes direkte i bygget, noe som betyr at bedriften unngår nettleie og avgifter på den delen av forbruket.
Fakta om «Solar as a Service»
SunPool installerer solcelleanlegg på bedriftens tak og står for alle kostnader til investering, drift og vedlikehold. Slik fungerer det:
- Bedriften betaler kun for strømmen solcellene produserer, til en fastsatt pris gjennom hele avtaleperioden.
- Fjordkraft Bedrift er kunde- og fakturakontakt, mens SunPool drifter og vedlikeholder anlegget.
- Besparelsene gjennom effektiv, automatisert drift muliggjør en lav strømpris til kunden.
- Løsningen passer for de fleste næringsbygg med egnet tak og skaleres etter kundens forbruk og takflate.
Passer for de fleste bygg
Løsningen egner seg for næringsbygg innen industri, lager, landbruk, kontor og butikk. Det eneste som kreves, er et solid tak med nok areal og bæreevne, lite skygge og god adkomst.
– De fleste næringsbygg med flate tak er velegnet. Vi analyserer hvert enkelt bygg og lager en skreddersydd løsning for maksimal lønnsomhet, sier Kvamme.
Han tror «Solar as a Service» vil få fart på den grønne omstillingen i næringslivet.
– Solenergi er ikke lenger bare for spesielt interesserte. Nå blir det like enkelt som å bestille strøm. Jeg tror mange bedrifter vil benytte denne muligheten til å kutte kostnader og styrke miljøprofilen sin, sier Kvamme.

– Solenergi er ikke lenger bare for spesielt interesserte. Nå blir det like enkelt som å bestille strøm. Jeg tror mange bedrifter vil benytte denne muligheten til å kutte kostnader og styrke miljøprofilen sin, sier Kvamme.